ЗАРОДКОВІ ЛИСТКИ

У зародковій плямі справді немає ніяких органів або навіть їх зачатків. Це грудочка клітин. Але як тільки яйце полежить під квочкою або в інкубаторі кілька годин, у зародковій плямі виникають зачатки майбутньої шкіри і майбутнього кишечника зародка, або, як їх називають учені, зародкові листки.
Зародкові листки курячого зародка овальної, майже круглої форми і нагадують два млинці, що лежать один на одному на поверхні жовтка.
Поділ клітин триває, зародкова пляма стає схожою на монету, - вчені називають її зародковим диском. Вона весь час збільшується і стає спочатку завбільшки з десятикопієчну, потім з двадцятип’ятикопієчну, і нарешті, з п’ятидесятикопієчну монету. Нижній зародковий листок – це орган живлення зародка, нібито шлунок і кишечник зародкового диска. Його називають ентодермою – внутрішньою шкірою. Звідси виділяються травні соки, що діють на жовток так само, як шлунковий сік на їжу, що потрапляє в шлунок. З нижнього зародкового листка формується вся внутрішня оболонка кишечника і травні залози.
Верхній шар зародкового диска називають зовнішньою шкірою – ектодермою. Це – покриви зародка. З них утворюється зовнішній шар шкіри, а також зародкові оболонки, якими вкривається зародок у міру розвитку.
Отже, два листки, що лежать один на одному, - і нічого більше. Але ентодерма виділяє травний сік, жовток розчиняється далі, в зародковий диск потрапляє їжа, вона добре живить клітини, що розмножуються далі. І ось уже перегортається нова сторінка історії розвитку зародка: між ентодермою і ектодермою з’являється третій, проміжний зародковий листок – мезодерма. Всі матеріали для формування зародка готові. Це три зародкові листки: ектодерма, мезодерма, ентодерма. Вони лежать один на одному. В них ще нема нічого схожого на майбутнє курча: ні тулуба, ні голови, ні ніг, ні крил, ні внутрішніх органів. Потім починається новий і дуже важливий період: з зародкових листків починають утворюватися зачатки зародкових органів. Просте перетворюється в складне.
Зовсім маленька частинка зародкового диска – вузька смужка ектодерми, мезодерми і ентодерми, що йде посередині, - використовується для утворення тіла зародка. З країв диска розвиваються зародкові оболонки – плівки, що прикривають тіла зародка. Вузька смужка ектодерми утворює довгу трубку – покривну тканину, що обгортає тіло зародка. З ектодерми ж виникає зачаток нервової системи – нервова трубка. Згодом з неї розвинеться головний і спинний мозок. Ентодерма під нервовою трубкою так само скручується в трубку – це виникає зачаток кишечника і травних органів.
І найскладніших перетворень зазнає внутрішній листок – мезодерма. З неї виникають м’язи, кров і кровоносна система, скелет, органи виділення та інші внутрішні органи.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове