Що потрібно зробити для порятунку української економіки

Після розмови з відомими вітчизняними економістами ми пропонуємо ознайомитися з гарячою дев'яткою: без виконання цих пунктів українська економіка звариться під кришкою у власному соку.

Що потрібно зробити для порятунку української економіки


Лихо, яке терпить економіка, і якщо не вжити термінових заходів, почнуть зазнавати співгромадяни, виражається дефіцитом бюджету. Оптимісти його оцінюють у 100 млрд грн, песимісти - в 200 млрд. Грошей на його покриття в даний момент немає. Ця діра уявляється пробоїною нижче ватерлінії. Пасажири на верхніх палубах тільки починають втрачати безпечність і дивитися на шлюпки, а замурзані кочегари внизу шурують вугілля, вже стоячи по коліна в крижаній воді; при цьому за бортом передчувають частування голодні акули, а на борту поживу чекають мародери.

Катастрофи можна уникнути, якщо вжити термінових і рішучих заходів. Порядковий номер не означає пріоритет: ці кроки мають однакову важливість і доповнюють один одного.

1. СВІЖИЙ ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ПОГЛЯД: Перегляд державного бюджету

За різними оцінками, 20-30% всього бюджету припадає на так зване невиправдане фінансування. Скоригований бюджет буде припускати істотно менший дефіцит, який в ідеалі повинен прагнути до нуля. В залежності від його значення доведеться робити певні кроки для виконання бюджету та покриття його дефіциту, який, за різними оцінками, становить від 100 до 200 млрд грн. Якщо одні з цих заходів знайдуть народну підтримку, то інші викликають не сприйняття та обурення. Недарма прем'єр-міністр назвав свій кабінет командою камікадзе.

2. ТУГИЙ ПОЯС ДЛЯ ТОВСТУНІВ: Скорочення витрат

В першу чергу слід скоротити непродуктивні і паразитуючі витрати. Наприклад - витрати на утримання держапарату. Колишній міністр економіки, народний депутат ("Батьківщина") Сергій Терьохін вважає, що потрібно урізати всі "жирні" пенсії та інші пільги "для обраних". Він розповідає про занятний випадок: "Був скандал у Верховній Раді. Людей 15 суддів вирішили вийти у відставку. Чому б їх не відпустити? Так виявляється, за законом суддям в цьому разі необхідно виплатити до 100 мінімальних зарплат. Кожному - від 220 до 500 тисяч гривень! Здорово?".

Слід максимально згорнути всі державні інвестиційні програми, які тільки можна. "Закрити всі проекти, які не стосуються соціальної підтримки", - говорить Терьохін, і наводить приклади: "Припустимо, Євробаскет. Або ось ще: в бюджеті на цей рік передбачено близько двох мільярдів, щоб теоретично провести Зимову олімпіаду в Карпатах у 2022 році".

3. ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ: Відновлення державної машини

Бюрократія шокована революцією, а державна машина дезорганізована. Її потрібно терміново відновити. Цей крок президент Центру економічного розвитку, економіст Олександр Пасхавер називає в числі найважливіших і першочергових. "Ми, наприклад, бачимо, як погано працює міліція, - каже він. - Так от: не працює вся державна машина. Потрібно терміново відновити адміністративно-бюрократичну вертикаль. Причому робити це доведеться в умовах військової загрози".

4. ГРОШІ ВИДАЛИ: Отримання коштів від інших держав

Найважливіша умова реанімації економіки. З одного боку, цей момент необхідний, хоч і недостатній, з іншого - він практично вирішений. Російський кредит на $15 млрд залишився в розумі, а на заміну йому прийдуть "довгі" гроші з Європи і США. Крім іноземних урядів, Україну будуть кредитувати МВФ і Світовий банк. Умова отримання цих коштів під вигідні відсотки - реформування української економіки (серед умов було і збільшення тарифів на комунальні послуги, однак це в цілому ще не вирішено). Важливо, що крім кредитів мається на увазі і безповоротні гранти. Розповідає Сергій Терьохін: "Вчора ЄС вирішив надати грант - один мільярд євро, це не кредит. І Америка близько мільярда доларів вирішила подарувати. Я, чесно кажучи, боюся таких подарунків - а яким чином і ЄС і США будуть впливати на розвиток ситуації в Україні? З іншого боку це добре, тому що нам треба платити пенсіонерам і бюджетникам". Депутат упевнений, що іноземні гроші знімуть питання з виплатами зарплат і пенсій. Сьогодні ці вливання потрібні, як повітря: відомо, що на 3 березня денна заборгованість держказначейства склала приблизно 50%.

Що стосується першого траншу російського кредиту в $2 млрд, який Україна встигла отримати в грудні, - то, як сказав Терьохін, більше половини цієї суми зникло: "За призначенням, на погашення заборгованості перед Газпромом з цих грошей пішло 800 мільйонів. Куди поділася решта? Невідомо. Поцупили. Ось зараз ми розбираємося з цим".

5. НАТИСНУТИ НА ГАЗ: Підвищення газових тарифів для населення

МВФ при виконанні цієї умови обіцяє Україні фінансову підтримку протягом 10 років. Цікаво, що, як каже Сергій Терьохін, підвищення інших тарифів уряд поки не розглядає. На його думку, зростання газових тарифів не виявиться особливо болючим: "Умовно кажучи, платили 20 гривень за конфорку, тепер доведеться платити 25. Інші комунальні платежі планується залишити без зміни". У будь-якому випадку, цей пункт - особливо ризиковий в плані "антипопулізму".

Президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, теж колишній міністр економіки, вважає: говорити про нові тарифи можна буде тоді, коли будуть розкриті тіньові схеми неврахованого витрачання газу та електроенергії, коли стане ясно, хто скільки платить насправді. Він теж вважає, що підвищення тарифів поки не входить в пакет фінансової стабілізації.

6. ПІСНЯ ПЕНСІЙ: Зміни в пенсійній системі

Є економісти, які доводять необхідність ліквідації дефіциту пенсійного фонду з допомогою підвищення пенсійного віку до 62 років для чоловіків та для жінок. Сергій Терьохін вважає, що можна обійтися без такої міри, однак пенсійну систему треба реформувати. Уряд збирається ввести персоніфіковану пенсійну систему: пенсійний рахунок кожного стане своєрідним депозитом, який відкривається при досягненні певного віку, а якщо вкладник не доживає до нього переходить до родичів. Від інфляції ці пенсійні вклади буде захищати так званий позитивний відсоток.

7. СПРАВЕДЛИВОСТІ: Створення дієздатної судової системи

Цей крок, на думку Олександра Пасхавера, повинен бути особливо швидким. "Інакше ніякі дії влади не дадуть результату, і антикорупція стане неможливою, - говорить він. - Янукович залишив монополізовану економіку, це була цілеспрямована політика. Потрібно переглянути всі угоди по зміні власності, починаючи з 2010 року, і з'ясувати, які з них були зроблені під тиском. У всіх таких випадках - повернути власність колишнім власникам". Економіст підкреслює, що мова йде не про реприватизацію, а про відновлення довіри до держави. "Потрібно боротися з монополіями, які є притулком злодіїв і корупціонерів", - зазначає Олександр Пасхавер.

8. ДОТРИМУЙТЕСЬ КУРСОМ: Валютне і грошове регулювання

До комплексу відновлювальних заходів Володимир Лановий відносить грамотне ведення валютної політики. "Потрібно нормалізувати процес курсоутворення, припинити шарахання курсу, - говорить він. - Коливання в день торгів не повинні перевищувати 2-3% від вихідного значення курсу. Стрибки, коли долар коштує то 11 гривень, то 9,50 - повністю розхитують ринок торгівлі. Нерозуміння цього мені здається дуже дивним. Потрібно загальмувати девальвацію гривні, вона досягла врівноваженого значення. Рефінансування комерційних банків має бути винятком із правил. Нацбанк не повинен продавати і купувати валюту на ринку. У деяких країнах, таких як Великобританія або США, ці торги заборонені. Замість цього банк-регулятор повинен працювати на ринку валютних облігацій: купуючи або продаючи їх зменшувати чи збільшувати валютні кошти в банківському секторі. Ось тоді ми зможемо сказати, що у нас вільний самообразуємий курс".

9. РОЗКАЖІТЬ ПРО ПОКУПКУ: Скорочення держзакупівель

Володимир Лановий вважає, що необхідно скоротити державні замовлення та державні закупівлі. "У нас більше 100 млрд витрачається на ці речі, ці гроші йдуть в кишені олігархів". На думку економіста, дана міра скоротить витрати бюджету на 60-80 млрд гривень.


Олександр Ковальчук

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове