Арт-терапія для дітей
Використання різних видів мистецтва в лікувально-профілактичних і корекційних цілях носить назву арт-терапія. Арт-терапевтичне лікування є однією з форм психотерапії. Існує безліч різних методик, які допомагають діагностувати емоційний стан дитини і рівень його психічного розвитку, а також вилікувати за допомогою чарівної сили мистецтва деякі захворювання.
Як працюють арт-терапевти
Психотерапевти, які використовують методики арт-терапії, допомагають виявити приховані здібності дитини, рятують його від різних страхів і внутрішніх конфліктів. Принципи роботи таких лікарів є дуже делікатними, тому не роблять ніякого негативного впливу на психіку маленького пацієнта. Арт-терапевт в ігровій формі вступає в діалог з малюком, поступово завойовує його довіру і дізнається від дитини все, що його турбує, після чого вирішує, що робити в ситуації, що склалася.
Як допомагає ізотерапія
Найпоширеніший і найбільш вивчений на сьогоднішній день вид арт-терапії – це малювання або ізотерапія. Всі діти люблять малювати, а фахівці з цього виду дитячої творчості, виходячи з малюнків дитини, здатні класифікувати його емоційний і психічний стан, і надати йому допомогу в боротьбі з виявленими страхами і комплексами.
Якщо дитина проявляє інтерес до малювання, то батькам можна починати вчити його самостійно, а потім віддати на заняття в художню студію, де навички дитини будуть розвивати далі.
Всі переживання дитини, які він не може висловити словами, відображаються в його малюнку. Наявність або відсутність певних фігур, використані у зображенні кольори, характер штрихів і ліній – все це може розповісти арт-терапевт. Малюки, малюючи, виражають у фарбах свій настрій, показують свій внутрішній світ, вихлюпують всі емоції, що скупчилися всередині, а грамотний фахівець ненав'язливо обговорює все це з ними, щоб краще зрозуміти психологічний стан своїх маленьких пацієнтів. Процес позбавлення малюка від страхів буде наочно відображатися в його подальших малюнках, які, після декількох психотерапевтичних сеансів, дитина обов'язково внесе певні корективи.
Чим корисне психотерапевтичне ліплення
Ліплення розвиває у дітей дрібну моторику, а також розвиває такі якості, як уважність та посидючість. Діти можуть ліпити з традиційного пластиліну, полімерної глини, воску, солоного тіста. Досвідчений психотерапевт, який спостерігає за цим процесом, може скорегувати багато дитячих захворювань та відхилення в поведінці дитини. Арт-терапевт може побачити і зняти зайву «моторність», а також направити енергію малюка в потрібне русло.
Фахівцями з арт-терапії розроблена одна з найбільш цікавих для дитини і корисних для лікування її психічного здоров'я методика – маскотерапія. Сам малюк або лікар ліпить своєрідний портрет-маску, яка асоціюється у дитини з усіма його страхами, тривогами або пережитими давним-давно негативними спогадами. Арт-терапевт пояснює дитині, що тепер все погане пішло з нього і залишилося в цій масці, і тепер про неї треба просто забути, залишивши її назавжди кинувши в кабінеті лікаря.
Як допомагають звуки і танці
Музикотерапевти – психотерапевти, які працюють зі звуками та музикою, поки ще зустрічаються в нашій країні досить рідко, однак поступово ця професія все-таки набирає популярність. Музика допомагає дитині зняти стрес, відрегулювати порушення мови, а також позбутися від відхилень у поведінці. За допомогою музики арт-терапевти здатні повністю усунути всі симптоми неврологічних проблем малюка.
Під час музичних психотерапевтичних занять лікар пояснює дитині базові поняття з музики у вигляді ігрових образів. Арт-терапевт розповідає дітям про чарівну країну Гармонію, в якій править королева Мелодія, король Ритм і так далі. Такі заняття не тільки дають дітям необхідні базові навички, але і дозволяють їм відволіктися від проблем в реальному світі.
Також існують і спеціальні методики для дітей, що мають затримку психомоторного розвитку. Під час таких сеансів малюки вчаться розвивати рухові функції під відповідний музичний фон. Танцювальна терапія допомагає дітям зняти емоційну напругу і збільшує їх рухливість.
Чим корисний пісок для дітей
Всі діти люблять гратися з піском, а фахівці арт-терапії, спостерігаючи за ними, можуть аналізувати стан малюків і навіть лікувати такі захворювання, як затримка психічного розвитку та легкі форми аутизму. Також пісочна терапія допомагає дітям, що пережили якісь стреси: хвороба близьких, переїзд на нове місце проживання, перехід в інший дитячий садочок і так далі. Психотерапевти вважають, що при роботі з піском і водою дитина проявляє свій внутрішній світ і навіть може коригувати певні сторони своєї особистості. Така робота також відмінно розвиває дрібну моторику, вчить малюка концентруватися.
Для занять дитині пропонується невелика пісочниця, ємність з водою і безліч різних іграшок, щоб малюк міг якомога точніше під час гри показати свій персональний світ. Арт-терапевт спостерігає за діями малюка, коментує їх і задає дитині питання, що допомагає дитині поступово вчитися контролювати свої дії, називати свої почуття і формувати зв'язок між внутрішніми відчуттями і поведінкою.
Як допомагає театр
Ще одним напрямком арт-терапії є сценічне мистецтво. Участь малюка в театральній постановці допомагає йому поринути у світ власних переживань, вчить його висловлювати свої почуття не тільки словами, але й жестами, мімікою, рухами. Малюк, приміряючи на себе різні образи, знаходить індивідуальність і вчиться розуміти переживання інших людей, а арт-терапевт під час сеансів м'яко проводить психологічну корекцію поведінки дитини.
Чим корисна казкотерапія
Казкотерапія – це арт-терапія для самих маленьких. Під час таких занять лікар просить малюка поговорити з ним про якийсь казковий сюжет і проаналізувати його, або разом з ним вигадує власну історію-імпровізацію. Основними цілями казкотерапії є емоційна підтримка дитини, формування у нього правильних уявлень про навколишній світ і взаємини між людьми, а також розвиток творчих навичок і здатності спілкуватися в колективі.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.