ВИЩІ МАВПИ І НАШІ ПРЕДКИ ІЗ СВІТУ ТВАРИН
Хто побачить живу мавпу вперше, неодмінно скаже: «Як вона схожа на людину!». Але з усіх мавп найбільше схожі на людей людиноподібні. Їх усього чотири роди. Живуть вони дуже далеко, до нас привозять їх рідко, та й у себе на батьківщині зустрічаються вони не часто. Наприклад, в лісах екваторіальної Африки живуть шимпанзе і горила. З них лише шимпанзе можна побачити в нас у великих зоопарках або в деяких лабораторіях, де над ними проводять досліди, а горили живими досі ні разу не потрапляли в нашу країну.
Інші людиноподібні мавпи живуть на крайньому півдні Азії і на деяких островах Малайського архіпелагу. Це оранги і гібони. Щоб спостерігати оранга (частіше говорять: орангутана) на його батьківщині, в природній обстановці, треба поїхати на острів Суматра або Калімантан (Борнео). Там, вдалині від морського берега, в лісовій гущавині, в глухих малодоступних місцях ще залишились орангутани. Число їх зменшується з кожним роком: їх винищують і ловлять, щоб живими доставляти в зоопарки і в інститути для спостережень.
Орангутана легко відрізнити від будь-якої іншої мавпи. У нього руда, довга, шорстка шерсть, крізь неї видно шкіру кофейного кольору, а на обличчі, вухах, стопах і кистях шерсті зовсім немає, якщо не рахувати рудої борідки у самців. Дорослі самці мають ріст 13-14-річного хлопчика, але значно товщі від нього і ширші в плечах. У орангутангів та й у інших людиноподібних мавп хвоста немає. Живуть орангутани високо на деревах і не люблять спускатися на землю. На дереві їм привільно: живляться вони плодами, соковитим листям, бруньками, пагонами, личинками і червами, а також яйцями і пташенятами. До води оранг спускається рідко, тільки щоб напитися, та й то старається зробити це не сходячи з дерева: повиснувши на одній руці, другою рукою він черпає воду. Сплять оранги теж на деревах. На ніч вони влаштовують собі гніздо у вигляді настилу з наламаних гілок: гніздо буває завдовжки метра в півтора, завширшки близько метра. Мавпа встеляє його м’яким листям, так що й людина могла б на ньому зручно лежати.
Як же така велика і важка тварина, як оранг, пересувається по деревах? Насамперед за допомогою рук. Руки (вірніше, передні кінцівки) у нього довші і міцніші від ніг. Ноги під час пересування на деревах відіграють другорядну роль. Оранг хапає рукою гілку, на яку хоче перебратися, пробує її міцність і підтягується до неї. Якщо гілка товста, він обережно іде по ній в напівзігнутому положенні Оранг не перестрибує з гілки на гілку і ніби ніколи не поспішає. Проте він рухається у верхній частині лісу з такою швидкістю, з якою по землі може бігти людина.
Сила дорослого оранга-самця дуже велика. Ні один хижий звір не насмілюється напасти на нього. Голова оранга здається дуже великою із-за товстих м’язів на його сильних щелепах. Укус оранга страшний: в нього великі міцні зуби і особливо сильні ікла, які мало чим поступаються перед іклами лева або тигра.
Мавпа гібон водиться, як і орангутан, головним чином на островах Суматра, Калімантан, місцями в Індії та Індокитаї. Гібони значно менші від орнгутанів: найбільші з них (зрослопалі) досягають у висоту одного метра. Інші породи ще нижчі. Вони, так само як і оранги, живуть на деревах. По землі на ногах пересуваються з великим тягарем, балансуючи в повітрі своїми дуже довгими руками (особливо довгі передпліччя й кисті). Зате на деревах, у рідній стихії, гібони дуже рухливі. Здалека стадо гібонів у гаю здається зграєю птахів, що пурхають між деревами. Подібно до орангів, гібони пересуваються за допомогою рук; ноги в рухах по деревах майже не беруть участі. Але на відміну від орангів гібони сильно розгойдуються на руках і перекидаються з дерева на дерево на відстань у кілька метрів. Ці вправні їх рухи на руках мають назву «брахіаціїї»(від латинського слова «брахіум» - рука). Деякі гібони володіють чудовою здатністю видавати звуки, схожі із звуками людського голосу. Спів гібонів сповнює ліси на ранковій і вечірній зорі. В Європу гібони потрапляють рідко, бо дуже погано переносять мандрування і швидко гинуть у неволі.
Такими є азіатські людиноподібні.
Їх африканські співбрати – горили і шимпанзе – не менш цікаві.
Почнемо з шимпанзе, який за ростом дуже близький до оранга. Але шимпанзе значно тонший, легший, рухливі ший і жвавіший від оранга. Тоді як оранги в неволі люблять нерухомо і мовчки сидіти на місці, задумливо дивлячись перед собою, шимпанзе дуже діяльні: вони граються один з одним, беруть жваву участь у справах своїх сусідів по клітці – інших мавп або зав’язують знайомство з відвідувачами.
Шимпанзе вкриті негустою чорною шерстю. Як і в інших людиноподібних мавп, обличчя, вуха, кисті і стопи в них голі. Шимпанзе вільніше від орангутана тримаються на задніх кінцівках, але частіше стають на четвереньки. Руки в них теж дуже довгі, сильні і добре пристосовані для пересування по гілках; але шимпанзе не уникають землі і провадять у себе на батьківщині цілі години під деревами, бігаючи, граючись або відпочиваючи. На ніч вони забираються у влаштовані ними на деревах гнізда. Живляться приблизно такою ж їжею, як і орангутани, в неволі їдять майже все, що їсть людина.
Щоб вивчити поведінку, звички і розумові здібності шимпанзе, над ними проводять спостереження і ставлять досліди. Спостереження показали, наприклад, що голодні шимпанзе здатні знаходити шлях до їжі, яка лежить в малодоступному місці, значно швидше і вправніше, ніж інші тварини. Щоб дістати яблука, які лежать далеко від клітки, шимпанзе бере палицю найдовшу, а якщо палиця все ж виявляється короткою, намагається з’єднати дві палиці, встромлюючи одну в заглибину другої. Щоб дістати підвішені до стелі банани, шимпанзе притягує дерев’яний ящик і ставить його під бананами; переконавшись, що з ящика не дістане до плодів, він бере другий ящик, ставить його на перший і, вибравшись на таку споруду, дістає фрукти. Дослідниця Н.Н.Ладигіна-Котс виховувала шимпанзе з самого раннього віку і провела дуже багато спостережень над ним, порівнюючи його поведінку з поведінкою дитини. Ці спостереження описані в кількох працях, з яких книга «Дитина шимпанзе і дитина людини» набула широкої популярності. Серед багатьох інших спостережень Ладигіній вдалося вивчити вираз обличчя (міміку) свого вихованця при різних його переживаннях: в печалі і радості, в страху і злості, при здивуванні і огиді і т. д. Бажаючи взнати, чи може шимпанзе розрізняти кольори предметів, як людина, дослідниця розкладала перед мавпою різнокольорові палички або кубики; вийнявши із запасного ящика паличку певного кольору, вона показувала її шимпанзе; той після деякого тренування навчився виймати з купки і подавати своїй господині предмет такого ж кольору.
Багато дослідів було поставлено над цими тваринами в лабораторії видатного фізіолога академіка І.П.Павлова. Особливо цікаві досліди з вогнем. На стіл клали яблуко, а навколо ставили запалені свічки. Тварина не могла дістати яблуко, не обпікаючи рук. Шимпанзе почав різними способами гасити свічки: то задуваючи їх, то прихлопуючи молотком полум’я , то набираючи в рот води і бризкаючи нею на вогонь. Зрозуміло, що ніяка нижча тварина не може так поводитись.
Найбільший представник людиноподібних мавп – горила. Цей житель незайманих африканських лісів (крім горил, які живуть в тропічних лісах, існують нечисленні стада «гірських горил», що живуть в невеликому гірському районі на північ від о. Танганьїка. Ці горили трохи відрізняються від берегових, і їх вважають окремим видом.) дійсно гігант серед мавп.
Горили покриті чорним, місцями рудуватим хутром. Обличчя в них чорне, голе, з невеликими очима. Надзвичайно великі надорбітальні валики і міцні щелепи. Руки довші від ніг, як і в інших людиноподібних мавп.
Хоч горили пристосовані, як оранги і шимпанзе, до життя на деревах, але величезні дорослі самці, які важать 200кг і більше, не можуть досить легко переплигнути з гілки на гілку. Тому вони тримаються під деревами, а на деревах знаходяться молоді горили і самки. Ніч горили проводять в гніздах. Які влаштовують невисоко на гілках, а часто просто на землі. Живляться вони переважно рослинною їжею, в пошуках якої і проводять увесь свій день. Звичайно вони пересуваються на чотирьох кінцівках, але схвильовані або злякані стають на ноги і набирають лютого вигляду. Горил вважали дуже злими і небезпечними істотами, які нібито першими нападають на людей. Точні спостереження останніх десятиліть показали, що це невірно.
Горила – вимираюча тварина. В себе на батьківщині вона живе в зовсім відмінних умовах, які тепер мало де збереглися на Землі. Величезні дерева, сплітаючись вершинами, утворюють щільний дах, який тягнеться на багато кілометрів і створює ніби величезну оранжерею, де панує волога духота і спека. Сонячні промені майже не проникають у цей вічний сутінок: тут не зустрінеш ні яскраво забарвленого птаха, ні квітки, яка милує око. Вісім місяців на рік щодня з точністю хронометра ллють дощі, затоплюючи грунт на неосяжному просторі. Тваринне життя завмирає: лише хмари москітів (дрібні комахи, кровососи людини і тварин) носяться у вологому повітрі та невгамовно дзвенять цикади (комахи з ряду рівнокрилих хоботних). Тут бродять горили невеликими групами; невисоко на деревах видно їх залишені гнізда.
Чому всіх цих мавп називають людиноподібними?
Адже всі мавпи схожі на людей. Колись староримський поет Енній сказав: «Мавпа – бридкий звір, а як вона схожа на нас!». Але Енній знав тоді лише нижчих мавп – павіанів і макак, тому й міг відчувати таку огиду до мавп. Людиноподібні ж мавпи не заслуговують такого негативного ставлення. Вони більше схожі на людей і зовнішністю, і внутрішньою будовою організму, і поведінкою.
Хоч зуби у цих мавп великі, а ікла довгі, будова кутніх зубів така сама, як і в людини, і різко відрізняється від будови цих зубів у нижчих мавп. Як і люди, людиноподібні мавпи народжуються беззубими. Потім у них ростуть молочні зуби, далі молочні замінюються постійними. Кількість зубів і порядок їх зміни майже такі ж, як у людини. Ростуть мавпи швидше від людини і раніше стають дорослими (шимпанзе – до10-11 років, горила – до 14-15).
Тривалість їх життя в неволі наближається до людського – вони живуть 40 і більше років. Хворіють ці мавпи тими самими хворобами, що й люди, і хвороби протікають у них, як у людей (для їх лікування запрошують лікарів, а не ветеринарів). У людиноподібних мавп є сліпа кишка з червоподібним відростком, який нерідко запалюється, викликаючи апендицит. У інших же мавп цього відростка немає. Мозок людиноподібних мавп являє собою ніби зменшену форму мозку людини. Він важить приблизно в три рази менше, ніж наш мозок, але за будовою ближчий до людського, ніж мозок будь-якої іншої тварини.
Аналізи крові виявили разючу близькість крові людини і африканських людиноподібних – шимпанзе і горили. З цим пов'язаний, зокрема, і той цікавий факт, що паразити, від яких терплять людиноподібні мавпи, - ті самі, що й і у людини.
Іноді лікарі змушені бувають пересаджувати хворим людям які-небудь органи тварин. Для цієї мети найкраще користуватись органами людиноподібних мавп.
Але якою б не була великою схожість людини з цими мавпами, не слід забувати і про глибоку різницю. Ми говоримо не тільки про такі особливості людини, як членороздільна мова, користування вогнем і використання знарядь праці, але й про фізичні ознаки: про великий об’єм мозку, цілком вертикальне положення тіла, будову руки, пристосованої до будь-якої роботи, про невеликі щелепи й зуби, про ікла, які не виступають, та ряд інших ознак. Оцінюючи всі ці особливості людини і порівнюючи її з людиноподібними мавпами, Дарвін та інші дослідники прийшли до висновку, що жодна з сучасних людиноподібних мавп не може бути предком людини. Людина не походить ні від гібона, ні від орангутана, горили або шимпанзе. Всі ці мавпи близькі до людини, вони споріднені з нею, але не є її предками.
Звідки ж появилась людина?
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.