ПРЕДКИ ЛЮДЕЙ

Понад сто років учені вивчають питання про походження людини. І кожний рік досліджень дає нові факти, які пояснюють складний процес походження людей на Землі.
У «святому письмі», тобто Біблії, в якій зібрано стародавні казки та легенди, говориться, нібито людина була створена богом на шостий день «створення світу», близько 7 тисяч років тому, а до того існувала тільки «безодня», над якою «витав дух божий».
Всі ці казки були вигадані в ті далекі часи, коли не існувало ніякої науки і люди вірили всяким сказанням і легендам. Багато часу пройшло з тих пір. Виникли і розвинулись точні науки: математика, астрономія, фізика, хімія, біологія. Багато «таємниць природи» розкрито цими науками. Світло наукового знання дедалі більше проникає навіть у найвіддаленіші куточки земної кулі.
Наука твердить, що людина існує з давнього часу. Але звідки ж появились на Землі перші люди? Адже раніше ж їх не було? Виходить, вони виникли від якихось інших істот, від тваринних предків, і ці предки були схожі на людиноподібних мавп, але вони не були ні горилами, ні шимпанзе.
Які ж були предки людей?
Предками людини можна вважати також тварин, у яких вже виникли якісь ознаки олюднення – вертикальне положення тіла, зв’язане із звільненням верхніх кінцівок, або високо розвинутий мозок, або користування як знаряддям предметами природи: палицями, камінням, кістками. Тепер таких тварин вже не залишилось на Землі. Ці тварини – перед люди – вимерли, але від них збереглися в землі рештки: кістки, зуби, відбитки мозку, а також камені, роги, які вони використовували як знаряддя.
У 1924році в Південній Африці були знайдені рештки (скам’яніла частина черепа і відбиток мозку) людиноподібної мавпи, більше схожої на людину, ніж будь-яка з тих, що існують тепер. Череп належав молодій мавпі років чотирьох від роду. Зуби її дуже схожі на людські. Мавпу назвали «австралопітеком африканським»; слово «австралопітек» в перекладі означає «південна мавпа». Починаючи з середини тридцятих років минулого століття, шукання в Південній Африці майже щороку давали цікаві результати. В давніх печерах знайшли багато черепів, зубів і кісток австралопітеків і близьких до них викопних тварин – парантропів.
Пізніше на острові Ява і в Південній Азії були знайдені рештки людиноподібних мавп, близьких за своєю будовою до австралопітеків.
Австралопітеки і парантропи були ростом з шимпанзе, бігали на задніх кінцівках, а тіло тримали вертикально. Жили вони не на деревах, а на землі, ховаючись у печерах. Не маючи ні сильних іклів, ні гострих кігтів, ці мавпи все ж мали велику перевагу перед іншими тваринами: у них були вільні руки. Як же вони користувалися своїми вільними руками? Викопні знахідки допомагають відповісти і на це питання. Разом з рештками австралопітеків іноді попадаються черепи невеликих ссавців (а в останній час знайшли і кістки великих тварин), розколоті гострим предметом. Ці рештки наштовхнули дослідників на думку, що австралопітеки полювали на інших тварин і вбивали їх якимись знаряддями, їли їх м'ясо і розколювали довгі кістки, добуваючи кістковий мозок. Мабуть, вони користувались при цьому не тільки палицям, але й кістками та каменями.
ПРЕДКИ ЛЮДЕЙ

У печері Макапансгат з кістками австралопітеків викопали багато гострих рогів і загострених на кінці довгих кісток великих копитних тварин, головним чином антилоп. Ці роги і кістки теж могли служити знаряддями поряд з палицями, які, звичайно, не збереглись.
Але мало сказати, що в австралопітеків були перші знаряддя у вигляді каменів, кісток, гострих рогів і т.п. адже щоб діяти цими знаряддями на полюванні або під час оборони, не досить тримати їх в руках. Треба щоб і самі руки були здатні до твердих і точних рухів і щоб був добрий окомір. Ці якості могли виробитися лише поступово, в результаті тривалих вправ.
ПРЕДКИ ЛЮДЕЙ

Спостереження над шимпанзе, які живуть у неволі, підтверджують цю думку. Шимпанзе дуже люблять носити з собою палиці, мотузки, камені. Вовтузячись і граючись один з одним, вони користуються цими предметами. Однак, якщо справа в них дійде до серйозної бійки, всі ці предмети миттю летять в бік, і тварини пускають у хід кулаки і зуби як надійні знаряддя, якими їх наділила природа.
Руки в шимпанзе ще не вільні: вони служать головним чином для пересування тварини по деревах або по землі. Ці мавпи не були предками людини.
Крім удосконалення рук, для користування знаряддями потрібна ще одна умова: тварина повинна під час боротьби або в погоні за здобиччю стійко триматися на ногах. Шимпанзе, гібон або оранг, які невпевнено шкутильгають на двох ногах і щохвилини готові стати на четвереньки, не можуть досить успішно діяти знаряддям. Цілком вироблене вертикальне положення тіла і двоноге ходіння – теж необхідні умови для постійного користування підходящими предметами природи як знаряддям або зброєю.
ПРЕДКИ ЛЮДЕЙ

Австралопітеки і близькі до них парантропи були більше схожі на людину, ніж сучасні людиноподібні мавпи. Але і їх ми ще не можемо вважати безпосередніми предками людей. Австралопітеки не були прямими предками людини, але й вони дають уявлення про розвиток перед людини. Щоб знайти прямих предків, прабатьків людини, науці залишається зробити останній крок. Немає сумніву, що це буде зроблено. Вже є перші провісники такого відкриття. В екваторіальній Африці, далеко від місць, де жили австралопітеки, в дуже давніх шарах землі знайшли нижню щелепу з зубами, дуже схожими на зуби австралопітеків. Мабуть, пройде небагато років, і перед людством постане втілений у формі скелетних решток образ його найближчого предка із світу тварин.
Влітку 1959року на невеликому острові озера Танганьїка знайшли череп істоти, схожої на австралопітеків, але, мабуть, більш давньої. Разом з нею знайдено дуже примітивні знаряддя. Цю людиноподібну істоту було названо зиньянтропом.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове