В НАДРАХ МАТЕРИНСЬКОГО ОРГАНІЗМУ

Як же відбувається процес зародкового розвитку у ссавців і людини? Ембріон розвивається в матці – органі, який міститься в порожнині тіла жіночого організму, безпосередньо поблизу яєчників, де розвиваються яйцеві клітини.
У наших предків – плазунів – матки нема. Яйцеві клітини ростуть і розвиваються у них так само, як і у птахів, - в яєчниках, набуваючи вигляду великих кульок. Ці кульки, гігантські яйцеві клітини, проходячи по яйцепроводах, вкриваються оболонками: білком і шкаралупою. Птахи, потомки плазунів, зберегли цей спосіб розвитку. Але перехід від плазунів до ссавців супроводився виникненням внутрішньоутробного розвитку.
У нижніх ссавців – качконоса, єхидни – зберігається ще спосіб розвитку, характерний для плазунів, - вони відкладають яйця. У вищих ссавців нижчі відділи яйцепроводів у ході еволюційного розвитку злилися і утворилася матка – мускулистий мішок, в якому з яйця розвивається зародок – плід.
Такий спосіб розвитку вигідніший, бо зародок перебуває під захистом материнського організму. В матці виникає багата на кровоносні судини поверхня, через яку поживні речовини з крові матері потрапляють в організм плода. Тому, природно, відпадає потреба і у великих розмірах яйця, і в яйцевих оболонках: яйце ссавців маленьке, його ледве видно, діаметр яйця вимірюється десятими частками міліметра. Але в своїх перетвореннях зародок ссавця повторює етапи розвитку, характерні для ембріогенезу його предків – плазунів.
В НАДРАХ МАТЕРИНСЬКОГО ОРГАНІЗМУ

Плід розвивається в матці. Рухаючись по яйцепроводу, запліднена яйцева клітина дробиться, як яйце жаби: в матку входить вже грудочка клітин, яка нагадує ягоду шовковиці. Ця грудочка застряє в стінці матки – найчастіше в одній з її численних слизових залоз. Саме тут і відбувається увесь подальший розвиток плода. У людини він триває 9 місяців. Дуже скоро утворюються зародкові оболонки – і це зрозуміло, адже ж з них розвивається орган зв’язку плода з материнським організмом – плацента. Через неї плід живиться і дихає. Внутрішня частина клітин утворює власне зачаток тіла зародка – зародковий вузлик.
У ссавців зародковий вузлик перетворюється в тіло зародка так само, як у рептилій і птахів, шляхом утворення стопки зародкових листків: ектодерми, ентодерми, мезодерми. Потім з них скручується в трубку тіло зародка. Воно нагадує більш далеких червоподібних предків хребетних. І ось уже на передньому, головному кінці червоподібного зародка з’являються парні бічні впинання – це зачатки зябер. Плід ссавців і людини повторює найважливіший етап розвитку своїх далеких предків – риб. З зябрових зачатків у риб виникають органи дихання – зябра. У ссавців і людини ці утворення набирають зовсім іншого значення: передня пара їх перетворюється в слухові проходи, задні пари – в органи внутрішньої секреції: прищитовидні і зобну залози.
Довгий шлях перетворень проходить кожний зародковий листок, перетворюючись в органи плода: ектодерма – в нервову систему і покриви; ентодерма – у висілку кишечника , травних залоз і легень; мезодерма – в скелет, м’язи – у видільну систему. Найскладніші, далеко ще не цілком розкриті закони починають діяти в міру розвитку плода. Але з кожним кроком по шляху руху науки вперед все яснішими стають ці закони і вчені все ближче підходять до розкриття загадок ембріогенезу.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове