ЗАХИСНІ РЕФЛЕКСИ

Іноді в рот потрапляє щось неїстівне, дуже несмачне або з неприємним запахом. Таку їжу ми випльовуємо. Але нюх і смак не завжди є достатнім контролем: ми можемо, наприклад, з’їсти їжу, не помітивши, що вона зіпсована.

Шкідливі речовини, що містяться в з’їденій зіпсованій їжі, подразнюють нервові закінчення в стінці шлунка. Рефлекторно виникають одне за одним скорочення м’язової стінки переднього відділу тонкої кишки. Але в цьому разі хвилі скорочення поширюються не як звичайно, не в напрямі від шлунка до товстих кишок, а в зворотному напрямі – в бік шлунку. Такі ж зворотні хвилі скорочення виникають у стінках шлунку і у стравоході. В результаті з’являються нудота і відрижка.

Якщо ж одночасно дуже скоротяться м’язові стінки шлунку, кишечника і стінки живота, їжа піде вгору по стравоходу і настане блювання.

Блювання допомагає швидко звільнитися від непридатної їжі, що потрапила в шлунок, а почасти і від вмісту верхнього відділу тонкої кишки.
Буває, що недоброякісна їжа проникає ще далі, тоді організм може і іншим способом швидко звільнитися від неї. Шкідливі речовини, подразнюючи слизову оболонку травного тракту, викликають різке посилення м’язових скорочень кишечника, тому харчова кашка, не затримуючись, швидко пройде через кишки і буде виведена назовні. Такий розлад нормальної роботи органів травлення (пронос, діарея) звичайно супроводжується хворобливими відчуттями.

Досліди, проведені на тваринах, показали, що і пронос, і блювання, викликані харчовим отруєнням, являють собою складну і узгоджену захисну діяльність усього травного тракту. Вона відбувається під контролем нервової системи.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове