Як впоратися з хвилюванням

Тремтіння в руках, коліна тремтять, невпевненість у голосі, вологі долоні, почервоніння шкіри, бігаючий погляд, запаморочення, пливуть, як уві сні предмети - деякі з цих відчуттів напевно знайомі тим, хто відчуває хвилювання у важливих ситуаціях. Це ознака людей, небайдужих до подій, розуміють свою відповідальність і вміють критично оцінювати власну поведінку. Однак боротися з хвилюванням потрібно, так як це почуття абсолютно не конструктивне.

Причин такого стану може бути кілька, але всі вони пов'язані зі страхом, причому в більшості випадків необґрунтованим. Звичайно, повністю зрозуміле хвилювання перед важливою хірургічною операцією або занепокоєння за близьку людину, яка протягом доби не відповідає на дзвінки. Але чому хвилюються люди, які не перебувають у критичних ситуаціях? Вони теж бояться. Бояться не виправдати очікування інших або власні надії, бояться провалу, чогось нового і невідомого.

Хвилювання перед аудиторією


Люди, невпевнені у власних силах, при публічному виступі можуть відчувати, що кожну секунду їх оцінюють. Вони настільки бояться виявитися не на висоті, що, хвилюючись, завалюють виступ. У цій ситуації людина може тремтіти, якщо робить щось вперше. Він не цілком уявляє, що йому потрібно зробити і переживає з цього приводу.

Як впоратися з хвилюванням


Щоб впоратися з хвилюванням, потрібно, по-перше, зрозуміти, що люди звертають на помилки інших набагато менше уваги. Поставте себе на місце глядача. Так уже ви критичні до виступаючого? Так чому ж інших у своїй свідомості ви перетворюєте в прискіпливих монстрів? По-друге, постарайтеся благати значимість події, з-за якої переживаєте. Можливо, ви неправильно визначаєте місце, який виступ займає у вашому житті. Зрозумійте, що дуже рідко невдала презентація може істотно вплинути на ваше життя. По-третє, допомагає методика підвищення свого статусу у власних очах. Повторюйте про себе твердження, в яких ви стоїте на щабель вище слухачів, наприклад, «Я експерт!», «Я самий розумний!», або фрази, які додадуть вам куражу і драйву: «Зараз я їм покажу!», «Слухайте мене!».

Впоратися зі страхом перед аудиторією допомагає досвід. Використовуйте будь-яку можливість, щоб висловитися при людях, і незабаром перестанете хвилюватися перед цим. А ось зловживати заспокійливими ліками і народними засобами не рекомендую. Вони завжди мають побічні дії. Ви не зможете мислити так само ясно, як і без настою валеріани. При частому прийомі різних настоїв організм адаптується до активних речовин і перестає на них реагувати. Замість отримання разового ефекту краще усуньте проблему.

Страх новизни


Перед відповідальним моментом уявіть найгірший сценарій, за яким він може піти. Якщо ви переконаєтеся, що навіть в самому невдалому випадку нічого страшного не станеться. Щоб знайти спокій у звичайній життєвій ситуації, яка з якихось причин викликає у вас трепет, усвідомте, що ви перебуваєте в безпеці і над вами не нависає смертельна загроза.

Якщо ви і так мимоволі постійно думаєте про несприятливий результат справи, уявляєте, як не впоралися з роботою, не змогли добитися свого, значить, хвилювання приходить разом з негативним настроєм на поразку. Наприклад, ви йдете в кабінет начальника просити про підвищення заробітної плати. По дорозі вас осяяла думка: «А що, якщо відмовить?». Раптово це припущення замінює всі інші варіанти і лякає вас. В результаті впевненість у собі падає, в голосі немає твердості, погляд - як у зацькованої тварини, а керівник дійсно сумнівається в тому, що ви заслуговуєте надбавки. Чим більше ви хвилюєтеся, тим більше позицій втрачаєте під час розмови. Не думайте про кінець взагалі або налаштовуйтеся тільки на позитивний результат.

Як впоратися з хвилюванням


Якщо вам належить зробити щось в перший раз, добре підготуйтеся. Рівень хвилювання буде обернено пропорційно ступеню вашої обізнаності в певному питанні. Збирайте відомості про предмети нової роботи, повторюйте те, що призабули. Бездоганне знання матчастини істотно знижує рівень хвилювання.

Людині, яка завжди починає турбуватися, опинившись у нестандартній для неї ситуації, потрібно частіше залишати зону комфорту: шукати нові маршрути до роботи і додому, відвідувати нові заклади, розширювати коло знайомств, робити щось незвичне. Психологи рекомендують спеціально поставити себе в незручне становище, щоб потім відчувати менше затиснутим. Наприклад, проїхати в громадському транспорті в піжамі або закричати посеред вулиці. Можливо, в цьому щось є: зробивши крок назустріч своєму страху і побачивши, що нічого жахливого не сталося, людина буде простіше ставитися до ситуацій, які були для неї стресовими. З іншого боку, такі експерименти краще проводити не самостійно, а під наглядом фахівця.

Мета є - хвилювання немає


Впоратися з хвилюванням легко, коли людина точно знає, чого хоче, одержимий однією ідеєю, не звертаючи особливої уваги на оточуючі обставини. Такого індивіда складно чимось збентежити. Читачі напевно пам'ятають неповторного героя Іллі Ільфа і Євгена Петрова - Остапа Бендера, який мріяв поїхати в Ріо-Де-Жанейро і робив заради цього все, на що здатний. Звичайно, він був авантюристом по своїй натурі, але навіть у складних ситуаціях Остап не губився. Якщо і у вас з'явиться мета і ви будете впевнені в її досяжності, все інше, в тому числі і приводи для хвилювання, підуть на другий план. У вас просто не залишиться часу на зайві емоції.

Дуже важливо зупинити себе одразу ж, як почали хвилюватися. Взяти в себе в руки, згадати корисні техніки. Інакше це почуття буде рости і, врешті-решт, накриє вас як океанська хвиля, змиваючи собою ваші таланти і здібності. А вони вам ще знадобляться, адже попереду стільки нових, відповідальних і цікавих справ!

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове