Businessweek: Після відходу західних інвесторів Росії буде боляче

Businessweek: Після відходу західних інвесторів Росії буде боляче


Російська економіка постраждає без західних інвестицій, оскільки навіть найсильніша держава не може бути такою гнучкою і ефективною, як приватний капітал, впевнена Керол Метлак з Bloomberg Businessweek

Хочете знати, як сутичка президента Росії Володимира Путіна з Заходом вплинула на російський бізнес? Запитайте у роздрібній мережі "Дитячий світ".

"Дитячий світ", який починав як універмаг в радянському стилі через дорогу від штаб-квартири КДБ у Москві, "приборкав" попит з боку зростаючого середнього класу за останні два десятиліття став компанією з капіталом понад $1,1 млрд. у рік. Тепер він включає більше 200 магазинів з продажу дитячого одягу та іграшок в десятках міст Росії. Минулої осені "Дитячий світ" заявив про плани з проведення первинного розміщення акцій (IPO) на Лондонській Фондовій Біржі на початку 2014 року.

Але Путін вирішив захопити Крим, і тепер "Дитячий світ" поставив IPO на паузу, як повідомляє джерело, знайоме з ситуацією. "У цих умовах (компанія) не буде нічого робити", - заявив співрозмовник Bloomberg.

Businessweek: Після відходу західних інвесторів Росії буде боляче


"Дитячий світ" не самотній. Навіть якщо в Європі і США відмовляться від введення жорстких економічний санкцій, російські компанії постраждають, так як інвестори покидають країну. Скасування IPO, пауза в переговорах про надання позик, різке падіння цін на акції - все це оцінюють в $50 млрд приватних інвестицій, які вже покинули Росію з січня 2014 року, заявляє економіст Ніл Ширінг з Capital Economics в Лондоні.

Російський підрозділ німецького рітейлера Metro може відмовитися від запланованого виходу на Лондонску фондову біржу, так як акції "Лєнти", іншої російської мережі торгових центрів, впали більш ніж на 17%, порівняно зі своїм дебютом на Лондонській біржі 27 лютого. Криза також може зірвати близько $8 млрд кредитів, які хотіли залучити великі російські компанії, такі як Новолипецька сталеливарна компанія і мобільний оператор "Вимпелком".

"До тих пір, поки ситуація не стабілізується, набагато менше міжнародних банків будуть готові кредитувати Росію", - вважає Дмитро Дудкін з інвестиційного банку "Уралсиб Кепітал" в Москві.

За даними індексу мільярдерів Bloomberg, 19 найбагатших людей Росії втратили $18,3 млрд з початку вторгнення в Крим 28 лютого.


У той же час акції будуть продовжувати падати. Акції Новолипецького заводу, що належить одному з найбагатших людей Росії Володимиру Лісіну, пішли вниз більш ніж на 34% в цьому році. "Вимпелком", підконтрольний мільярдерові Михайлу Фрідману, впав на 32%. За даними індексу мільярдерів Bloomberg, 19 найбагатших людей Росії втратили $18,3 млрд з початку вторгнення в Крим 28 лютого.

"Бізнесменам "дуже страшно", - заявив Олександр Лебедєв, власник Московської інвестиційної групи "Національний Резерв", повідомляє Bloomberg News. "Російські компанії можуть досягти меж ризику, грошові запаси - вичерпатися, валютні ставки - впасти, а ціни - продовжувати рости".

Разом з тим, бізнес-лідери залишалися майже безмовними, поки Кремль в останні роки посилював контроль економіки з боку держави. "Бізнес-співтовариство сходить з розуму - вони налякані”, - каже Бен Аріс, редактор і видавець Business New Europe в Москві, інтернет-видання, що висвітлює бізнес і фінанси в країнах колишнього Радянського блоку.

Російські компанії можуть досягти меж ризику, грошові запаси - вичерпатися, валютні ставки впасти, а ціни продовжать рости.


Прості росіяни також постраждають від "втечі" капіталу. Якщо відтік триватиме нинішніми темпами, він складе $70 млрд у першому кварталі або близько 3,2% валового внутрішнього продукту. “Існує реальний ризик, що це може підштовхнути Росію до кризи в цьому році”, - говорить Ширінг з Capital Economics. На додачу до всіх поганих новин, рубль впав на 22% за останній рік - значний удар для покупців в країні, де імпортні товари становлять понад 40% споживання.

Незважаючи на свої нафтові, газові та мінеральні багатства, Росія страждає від нестачі приватних інвестицій, які могли б диверсифікувати економіку і убезпечити її від товарно-цінових коливань. Споживчі компанії, такі як "Дитячий світ", "Лєнта", і "Вимпелком", могли б допомогти виправити цю проблему. Замість цього Росії тепер загрожує "абсолютне зниження" приватних інвестицій, впевнений Берні Сачер, американський підприємець і інвестор, який працює в Москві вже більше 20 років. "Це буде потужний удар по економіці", - прогнозує він.

Рубль упав на 22% за останній рік - значний удар для покупців в країні, де імпортні товари становлять понад 40% споживання.


Політики з близького оточення Путіна, схоже, вважають, що уряд може використовувати державні інвестицій, щоб компенсувати втрати приватного капіталу. Але, на думку Сачера, такий підхід приречений на невдачу. "Росія вже втратила конкурентоспроможність, оскільки Кремль грає все більш важливу роль в економіці", - каже він. «Держава - якою б багатою вона не була, не в змозі заповнити якість, ефективність і конкурентоспроможність приватного капіталу».

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове