Сверстюк: Путін нижче Гітлера. Він прищ, який вискакує в непристойному місці
Доктор філософії, президент українського ПЕН-клубу Євген Сверстюк вважає, що нинішнього президента Росії Володимира Путіна ні в якому разі не можна було допускати керувати державою - представникам спецслужб влада протипоказана.
Доктор філософії, президент українського ПЕН-клубу, дисидент, Євген Сверстюк - один з найавторитетніших, хоч і не найбільш яскравих, можливо, представників свого покоління. Що таке тоталітаризм, він знає дуже добре, оскільки багато разів стикався з радянською каральною системою. Саме про спадщину радянської епохи в сучасній Росії ми і вирішили поговорити з Євгеном Олександровичем.
- Наскільки сьогоднішня Росія схожа на Радянський Союз? Наскільки інформаційна політика Росії нагадує політику радянської Росії?
- Росія є спадкоємицею СРСР, вона оголосила себе такою. Але вона чомусь вирішила, що все можна ділити на дві частини. Росія стала спадкоємницею багатств, але не хоче бути спадкоємицею злочинів. А адже насправді Росія є спадкоємицею системи ідеологічної брехні в Радянському Союзі. І в цьому відношенні там змінилося дуже мало.
Тобто змінилося те, що свого іноземного кореспондента не ловлять і відразу в каталажку, а просто більш "демократичним" способом душать. Але, по суті, не змінилося нічого.
Я б сказав, що відбулися зміни в розумінні приватної власності, яка послабила тоталітаризм. Але щось змінилося і в гірший бік. Навіть тодішній Кремль мав більше відповідальності, ніж сьогоднішній, і там все якось врівноважувалося.
Росія стала спадкоємницею багатств, але не хоче бути спадкоємицею злочинів Радянського Союзу.
А диктатор (Путін) походить з тих верств суспільства, яким протипоказано керувати державою. Скажімо, м'ясників не вибирають в судді і кадебісти не повинні ставати президентами. І там рівновагу втрачено.
- Чому так сталося?
- Я думаю, що Єльцин був обставлений колом кадебістами і олігархами. Деякі з них зізнавалися і каялися. Це була дуже велика відповідальність, тому що не можна допускати до керівництва людину-шпигуна, що має навички деструктивного характеру і тим небезпечного. Для шпигуна всі засоби хороші, і таке протипоказано нормальній людині. І в цьому відношенні в Росії змінилося до гіршого.
Звичайно, багато людей можуть знайти спокійну нішу, де вони будуть затишно жити як міщани й обивателі, як та інтелігенція, яка підписалася під листом на підтримку агресії. Путін створив для обивателя комфортні умови. Це погано.
Радянський режим створив дисидентів, які боролися проти насильства і брехні. А тепер я таких не бачу. Були тверезі, розумні голоси, але я не бачу інших активних протестувальників крім старих дисидентів.
Дисидент вимірюється постійним способом життя. Де молоді дисиденти? Гнилий і підлий путінський режим їх не створив.
Путін - це прищ, який вискакує в непристойному місці.
- Як ви вважаєте, чи можливо в сучасній Росії повторення злочинів радянського режиму, наприклад, виселення татар?
- Ми бачимо, що у них зараз, як кажуть зеки, Путін пішов у розкрутку. Тобто він йде відчайдушно. І в цьому відношенні все можливо, тільки в більш сучасній формі. Навіщо робити так, як Сталін? В одну ніч, не даючи зібратися і дозволяючи брати з собою лише певну кількість речей.
Всі ті злочини можна і зараз повторити, і ми бачимо, що вони повторюються. Тому що є злочинний спосіб мислення і чоловік став на стежку війни і відвертої брехні. Це страшно небезпечно.
Але це нижче, ніж у Гітлера. Це дрібне епігонство. Там була ідеологія, теорія і велика гра, там була значна частина Європи за ним. Це було зло дуже оснащене і воно в якійсь мірі створювало дух часу. А Путін - це прищ, який вискакує в непристойному місці.
- Як ви вважаєте, повернення сучасної Росії до тоталітаризму випадкове чи в цьому була якась закономірність?
- Справа в тому, що це повернення на круги своя. Це ж було в різні часи. Росія приречена ходити по цьому колу. Петро Перший для свого часу теж був більшовиком, який ставив шалені цілі, бажаючи захопити мало не весь світ. Це ж, тільки в інших формах, було і при Катерині, за царя Миколи, при Леніні. Все йде по колу.
- А що Росії потрібно зробити, щоб вийти з цього кола?
- Росія агресивна по відношенню до України, яка провокує її на демократію, на вихід з цього кола. У них є імунітет від демократії, точно так само, як і у багатьох російських журналістів, які створили систему брехні.
Народ і суспільство потрібно лікувати, щоб їх ще більше не отруювали.
- А чим лікувати?
- Правдою, інших ліків немає.
Україна з Росією - як масло і вода.
- До якого світу сьогодні Україна ближче, на вашу думку, - до російського або європейського?
- Україна з Росією - як масло і вода. Так було і в попередні сторіччя. Ми не дуже сміливо говоримо про те, що ми Європа, тому що ми поставлені в умови рабської залежності. Тип людини чисто європейський, якщо говорити про Захід України. Деякі поляки не відчувають різниці між ними і західними українцями в ментальності, контактах, способі виробництва і так далі. Якщо говорити про Східну Україну, то там люди під російським ковпаком інформації, і вони сильно не відрізняються від росіян, але звільніть їх від цієї залежності, і ви побачите, що їх мова теж буде українською.
Україна знаходиться в європейській демократичній парадигмі, навіть схід країни. Не варто приймати до уваги зачумлену, розбурхану, частину суспільства, вона завжди ненормальна. На сході країни дуже багато людей, таких же, як і ми. Але ми не маємо сили їм допомогти. Схід у нещасному становищі.
- "Майовка по-українськи", або куди поїхати на травневі свята
- П'ять замахів на Кернеса
- Топ-7 найбільш успішних санкцій Заходу за останні 50 років
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.