«Фабрика» крові

Червоний кістковий мозок – це величезна «фабрика» крові. Протягом усього життя людини день у день постачає він у кров свіжі кров’яні клітини. Масштаби його роботи грандіозні навіть і в нормальних умовах. А бувають такі умови, які вимагають посиленої роботи кісткового мозку.

Ось кілька прикладів. Людина піднялася на високу гору. В розрідженому повітрі кисню менше, і тому він переходить у кров в недостатній кількості. Кістковий мозок приходить у цих випадках на допомогу: він збільшує число еритроцитів, що надходять у кров. Поранений втратив багато крові; що відбувається в кістковому мозку? Мобілізуються мільярди спеціальних клітин – і через кілька тижнів число еритроцитів в крові відновлюється. В організм людини потрапили мікроби, що викликають тяжку хворобу, скажімо, запалення легень. Кістковий мозок негайно посилює утворення і надходження в кров лейкоцитів – вони допомагають організмові подолати шкідливі бактерії.

Різноманітна і напружена робота кісткового мозку – народження і визрівання клітин крові, їх надходження в кров’яне русло – здійснюється протягом усього життя людини. Це відбувається внаслідок злагодженої роботи всіх її органів і надзвичайно економічного використання кістковим мозком продуктів, потрібних для побудови і визрівання клітин крові (білків, вітамінів, заліза).

Так, для нормального визрівання еритроцитів потрібно, щоб у кістковий мозок щодня надходило лише кілька мільйонних часток грама особливої речовини – вітаміну В12. Недостача цих нескінченно малих кількостей вітаміну В12, абсолютно необхідного для нормального розвитку і визрівання еритроцитів, приводить до дуже тяжкого захворювання – злоякісного недокрів’я, яке ще не так давно вважалося невиліковним.

У тяжкому і зовсім безнадійному стані були ці хворі ще 80 років тому. Жовтувато-бліді, одутлу ваті, втративши здатність не тільки ходити, але навіть просто твердо стояти на ногах, лежали вони, чекаючи неминучої і близької смерті. І хоч як боролися за їх життя найвидатніші лікарі, хвороба завжди була сильніша – кількість гемоглобіну та еритроцитів і далі зменшувалася, наростали тяжкі розлади організму, і хворі гинули.

Загадкова хвороба привернула до себе увагу вчених різних країн: Радянського Союзу, Німеччини, Америки, Польщі. І поступово, крок за кроком почали розкриватися її дивні таємниці.

Спочатку з допомогою тонких фарбувань Урліха і Романовського було показано, що відбувається при злоякісному недокрів’ї на «фабриці» крові – в кістковому мозку. Виявляється, там скупчується дуже багато великих неповноцінних молодих еритроцитів (так званих мегалобластів). Чогось, очевидно, їм не вистачає, щоб визріти і перетворитися в повноцінних перенощиків кисню!

Якби дізнатися – чого? Адже тоді можна було б врятувати життя хворих, що не мають цього таємничого «чогось».

Багато чого перепробували лікарі: і ліки, і складні операції, і спеціальні дієти… нарешті, праця і наполегливість принесли свої плоди. Перша удача прийшла до американського лікаря Майнота. В 1925р. він вперше в історії медицини врятував життя хворому на злоякісне недокрів’я з допомогою дієти, що містила сиру телячу печінку. Спочатку Майнотові не повірили. Проте скоро десятки таких хворих почали видужувати завдяки паштетові з сирої печінки.

Що ж за таємнича речовина міститься в сирій печінці? Багато хто пробував відповісти на це питання, але найбільш упертим і наполегливим був простий американський сільський лікар, тепер відомий Касл. Його довгорічні дослідження, підкріплені даними радянських і польських учених, розкрили таємницю цієї дивної хвороби і дали вірний засіб для боротьби з нею.

Виявилося, що «таємничий добродійник» людини, без якого неможливе визрівання еритроцитів, який міститься в їжі, - вітамін В12. У шлунку здорової людини він під впливом спеціальних речовин, які є в шлунковому соку, стає активним, а потім в активному стані відкладається в печінці, звідки і надходить у міру потреби в кістковий мозок. Ось чому сира печінка допомагає лікувати хворих на злоякісне недокрів’я.

У чому ж лихо цих хворих? Чому у них в кістковий мозок не потрапляє активний вітамін В12? Виявляється, слизова оболонка шлунка у таких хворих виробляє неповноцінний шлунковий сік. Він нездатний перетворювати вітамін В12 в активний фактор визрівання еритроцитів. Тому кістковий мозок хворих на злоякісне недокрів’я переповнений незрілими еритроцитами, і хворі, якщо їх не лікувати, гинуть від недостачі зрілих еритроцитів в крові.

Тепер хворі вже не вмирають від злоякісного недокрів’я. досить ввести в м’яз такого хворого всього 20-30 мільйонних часток грама вітаміну В12, щоб не тільки врятувати життя хворого, але й повернути його до роботи, повернути йому радість життя. При відсутності вітаміну В12 рятівними є спеціальні препарати печінки або навіть просто сира печінка.

Так завдяки наполегливій праці вчених і лікарів різних країн було переможена ще одна тяжка хвороба і відкрито таємницю кровотворення.

Величезним вкладом у вивчення не тільки злоякісного недокрів’я, але й багатьох інших хвороб крові було відкриття професором М.І.Аринкіним методу дослідження кісткового мозку живої людини. Удосконалену модель голки для такого дослідження сконструював у 1938р. гематолог І.А. Кассірський. Взяття кісткового мозку з груднини стало зовсім безпечним для хворого і відкрило перед наукою величезні можливості.

Зажиттєве дослідження кісткового мозку показало, що відбувається в організмі хворого при всіх захворюваннях кровоносної системи.

Наші знання про кров – її будову, функцію, розвиток і руйнування – поповнюються щодня. На допомогу вченим-біологам і лікарям приходять технічні науки – математика, фізика, електроніка.

Уже сконструйовано мікроскопи, які збільшують клітини крові до розмірів класної дошки! Під мікроскопом удається розгледіти найдетальнішу їх будову, простежити найменші зміни в процесі їх розвитку. З допомогою сучасних методів дослідження всебічно вивчається хімічний склад клітин крові. Виявляються відмінності між «здоровими» і «хворими» кров’яними клітинами на різних етапах їх визрівання.

Як далеко пішла сьогоднішня наука від наївних уявлень минулого про кров! Тепер кров широко використовується з лікувальною метою.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове