ПРИСТОСУВАННЯ ДО ХАРАКТЕРУ ЖИВЛЕННЯ

Іноді в зв’язку з зміною умов життя змінюється і характер живлення. Як реагують на це органи травлення? Чи змінюється їх робота?

Ще в кінці ХІХ століття в лабораторії Павлова було виявлено, що при різних харчових режимах робота підшлункової залози неоднакова.

Особливо добре питання про пристосування органів травлення до характеру живлення вивчив учений Іван Петрович Разенков.

Він показав, що з зміною характеру живлення різко змінювалася і кількість травних соків та вміст у них ферментів. Мало того, змінювався і розподіл кількості виділеного соку в різні години після початку годівлі. Так, наприклад, при їжі, багатій на вуглеводи, у відповідь на годівлю м’ясом за одну тільки першу годину виділялося більше шлункового соку, ніж за всі інші години, разом узяті. При виключно м’ясному живленні, навпаки, за першу годину виділялося на ту саму порцію м’яса дуже мало соку, тоді як найбільша кількість цього припадала на 4-у і 5-у години після годівлі.

Все, що відбувається в органах травлення, може стати сигналом, який доходить до кори великих півкуль і викликає рефлекторні зміни в інших органах. Тому немає нічого дивного в тому, що при різкій зміні живлення змінюється і склад крові, і робота різних органів тіла. Мало того, зміна живлення викликає зміну вищої нервової діяльності. Наприклад, у собак при м’ясній дієті харчові умовні рефлекси, тобто відповіді на сигнали, що попереджають про появу їжі, стають сильнішими, ніж при харчуванні вуглеводами.

Досліди на тваринах показують, що при різкій зміні живлення цілковите пристосування до нових умов відбувається не відразу.

Лише через тиждень, а нерідко навіть через два або три тижні встановлюється новий постійний характер діяльності органів травлення і всього організму в цілому.

І у людини різка зміна характеру харчування нерідко викликає тимчасове порушення нормальної роботи органів травлення. Іноді з’являються виразні ознаки такого порушення: важкість у шлунку, нудота, пронос або, навпаки, запор. Нерідко різка зміна харчування позначається і на загальному стані людини, на її працездатності і самопочутті.

Проте минає кілька днів, і всі ці неприємні явища зникають: людина знову почуває себе добре. Її організм пристосувався до нового характеру харчування.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове