Як боротися зі стресом

Дуже мало залишилося людей на планеті, які не знайомі з цим станом. Стрес - це низка подій, які ми сприймаємо як загрозу нашому благополуччю, що призводить до напруження нервову систему, а це в свою чергу викликає проблеми з фізичним і психологічним здоров'ям. Симптоми стресу - це сигнали про те, що в житті пора щось міняти.

Стрес - поняття загальновідоме. Дуже мало залишилося людей на планеті, які не знайомі з цим станом. Стрес - це низка подій, які ми сприймаємо як загрозу нашому благополуччю, що призводить до напруження нервову систему, а це в свою чергу викликає проблеми з фізичним і психологічним здоров'ям.

Коли ми намагаємося впоратися з життєвими проблемами, організм знаходиться у стані боротьби. Якщо ми піддаємо стресів себе дуже часто, то організм знаходиться в постійній «бойовій готовності», щоб дати відсіч ворогам» в будь-який час. Подібна постійна готовність організму до боротьби викликає біохімічні зміни в організмі, а це виснажує імунну систему і стає причиною різноманітних захворювань. Між психікою і фізичним здоров'ям існує тісний зв'язок, тому емоційні проблеми призводять до хвороб організму.

Симптоми

Симптоми стресу - це сигнали про те, що в житті пора щось міняти. Це перші ознаки того, що необхідно подумати про наші дії і знайти варіанти боротьби з життєвими труднощами.

Як боротися зі стресом


До таких симптомів належать:

- стан тривоги;
- безсоння;
- почуття самотності і незахищеності;
- страх втрати когось або чогось;
- різкі зміни настрою;
- почуття пригніченості без особливої причини;
- відсутність бажання що-небудь робити.

Джерела стресів

Як боротися зі стресом


Боротьба зі стресом починається з визначення його джерела. Він може бути або зовнішній, або внутрішній, точніше сказати, психологічний.

Зовнішнє джерело стресу - це неприємні події в навколишньому світі: фінансові проблеми, переживання перед якимись подіями, конфлікти, зміни, постійний поспіх, тривала самотність, невдала спроба зробити багато всього за короткий термін, порушення здорового способу життя та багато-багато іншого. Дивно, але навіть позитивні зміни в житті, подібні підвищення по службі, зміні місця проживання, можуть викликати стан стресу, оскільки організму потрібен час для адаптації.

До психологічних джерел стресу відносяться деструктивні думки. Наприклад, неможливість досягти мети за браком віри у себе або сумніви в своїх знаннях та навичках, все це призводить до думок: «Хотілося б, але я не зможу». Відповідно, цілі не досягнуті й потреби не задоволені. Або відчуття вічного поспіху: «Ще так багато потрібно зробити! І як же це все встигнути?». Або надмірна вимогливість до самого себе, спроби відповідати якомусь ідеалу.

Виявити джерела стресу необхідно, щоб їх контролювати. Першим кроком може стати записування всього того, що є причиною стресу. Записане допоможе усвідомити проблему і визначити рівень стресогенності. А при ретельному аналізі написаного, може виявитися так, що деякі джерела і зовсім не існують, вони уявні, надумані, деякі легко усунути, а з деякими треба буде поборотися.

Як упоратися зі стресом

Як боротися зі стресом


Багато порад по боротьбі зі стресом базуються на загальновідомих і простих принципах. Ось деякі з них.

Антистресові вправи. Одне з антистресових вправ називається «притулок». Потрібно подумки створити спокійний куточок, куди можна буде «піти», щоб побути на самоті. Таким куточком може бути будиночок на березі моря, вершина гори, хатина в лісі або інша планета. Головне за той час, поки ви там знаходитесь, ви повинні заспокоїтися і набратися сил. Для повернення в реальний світ треба просто відкрити очі.

Вправа «посмішка» полягає в тому, щоб 10-15 хвилин сидіти в розслабленому стані з обов'язковою посмішкою на обличчі. Якщо так довго в перший раз «тримати» посмішку на обличчі не вийде, то час можна збільшувати поступово. Сенс цієї вправи в тому, що мозок сприймає цей рух м'язів на обличчі як сигнал, що ви щасливі і задоволені, і посилає сигнали організму на гармонію. Всім практикуючим йогам відомо правило, опущені вниз куточки губ пригнічують всі життєві функції, підняті ж вгору - навпаки, їх стимулюють.

Складання плану дій. Почуття контролювати людині, звичайно, складно, але от свої дії контролювати можна. А від зміни поведінки змінюються думки і почуття. Наприклад, якщо не вдалося щось зробити, то замість того, щоб жаліти і почувати себе гірше нікуди, потрібно розробити активний план, який дозволить зробити це наступного разу. Від активних дій змінюються емоції, і починаєш про дану ситуацію думати по-іншому.

Навчитися планувати час. Багато повсякденні стреси пов'язані з постановкою великої кількості завдань, а з-за неефективного використання часу частина завдань залишається невиконаною. 24 години на добу - це начебто мало, але 8760 годин на рік - це вже щось. І цей час можна використовувати по-різному. Мудре використання часу - умова збалансованого життя, а отже, і благополуччя.

Медитація. Медитація допомагає зупинити хвилі думок в нашій голові і розслабити тіло. Способів медитації безліч. Кожна людина сама вибирає, як і де він буде це робити. І зовсім не обов'язково сидіти в позі лотоса в східному вбранні, як думає багато хто. Медитувати можна сидячи в кріслі або під час ранкової пробіжки, або під час неквапливої прогулянки по парку в самоті. Досить сконцентруватися на якійсь одній думці чи відчутті, а від усього стороннього спробувати відсторонитися. За допомогою медитації можна зняти психологічну втому, а значить, поліпшити сон, підвищити спокій.

Шукайте гумор у повсякденному житті, частіше посміхайтеся і смійтеся. Той, хто у важкі моменти знаходить у собі сили пожартувати, легше за інших справляється зі стресовою ситуацією. Іноді гумор допомагає по-іншому поглянути на ситуацію і швидко знайти вирішення проблеми. Гумор, посмішка і сміх мають оздоровлюючий ефект для організму, що перебуває в стресовій ситуації. Не дивно, що клуби сміху в наш час набирають популярність з великою швидкістю.

Правильне харчування. У боротьбі зі стресом допоможуть деякі продукти. Під час стресу зростає потреба організму у вітамінах С, вітаміну В5, магнію. Тому кожен день потрібно включати в свій раціон продукти, багаті цими вітамінами і мінеральними речовинами: ківі, цитрусові, капуста, перець. А можливо буде надійніше придбати комплекс вітамінів в аптеці.

А також потрібно згадати про гормон щастя - серотонін. Щоб виробився серотонін, потрібно вживати продукти, що містять триптофан (амінокислота, що входить до складу білків), а саме гарбузове насіння, насіння кунжуту, мигдальні горіхи, фініки, банани, волоські горіхи. Вночі перетворюється в серотонін мелатонін - гормон, що допомагає відновлювати життєві сили.

Неефективні методи боротьби зі стресом

До таких методів належать зловживання алкоголем і ліками. Вони знімають симптоми швидко, але не надовго. Подібні методи заглушають симптоми, а не борються з ними, а ми таким чином стаємо на доріжку самообману. Наслідком неефективних методів боротьби зі стресом є емоційне вигорання - душевне виснаження внаслідок тривалого стресу.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам Зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Добавить
Copyright © 2012-2017 при копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове